RSS

RSS kanál Základní školy Rudná můžete odebírat tady.

Co je vlastně RSS?

Článek je určen především začátečníkům, ale nevylučuji, že se může najít i poměrně zkušený uživatel, který zatím o RSS slyšel jen zběžně a ani ho nenapadlo se o něj příliš zajímat. Půjdeme tedy od obecného ke konkrétnímu.

Jak čtete web?

Většina uživatelů ráno přijde ke svému počítači, zapne prohlížeč a začne postupně procházet své oblíbené weby. Postupně si rozkliká všechny záložky, mrkne, co je nového, co se změnilo a pak se pustí do obvyklé práce.

Ty nejdůležitější stránky pak ještě navštíví několikrát denně, aby se přesvědčili, jak probíhají diskuse, zda došlo k nějaké aktualizaci během dne a podobně.

Takový postup má ovšem mnoho nevýhod. Je velmi zdlouhavý a zároveň neefektivní. Denně musíte projít mnoho webových stránek, orientovat se na nich a především si pamatovat, co jste včera už viděli a co ještě ne. V případě rozsáhlejších zpravodajských serverů navíc na mnoho informací vůbec nenarazíte nebo si nevšimnete, že se něco změnilo.

Průběžné sledování mnoha webů navíc také znamená, že často nezaznamenáte některou důležitou novinku včas a buďto na ni nemůžete reagovat nebo o ni můžete přijít úplně, když ji zasypou další zprávy.

Aby k podobným situacím nedocházelo, byl vynalezen systém informačních kanálů, který se jmenuje RSS .

O co tedy přesně jde?

RSS je zkratka, která znamená Rich Site Summary. Jedná se o informační zdroje, které dokáží automaticky uživatele upozorňovat na nové zprávy, přidané informace a další novinky. K využití RSS zdrojů vám bude stačit specializovaná RSS čtečka. Je docela pravděpodobné, že už nějakou ve svém počítači máte a ani o ní nevíte. Ke čtečkám se ale dostaneme později.

Technicky vzato není na celém principu RSS nic složitého. Zpravodajský server, který chce své RSS nabízet, musí jen na svůj web umístit soubor, který v předem stanovené struktuře obsahuje výtah z nabízených informací. Tento výtah se pak automaticky aktualizuje.

Tento soubor nazýváme RSS kanálem. Zmíněné RSS čtečky si jej dokáží automaticky ve zvolených časových intervalech stahovat a upozorňovat uživatele na změny, které se v souboru objevily od poslední kontroly. Aby nedocházelo ke zbytečnému zahlcování serverů požadavky na RSS, neměl by být interval kontroly kratší než 60 minut.

RSS čtečky

Možná pro vás bude překvapením, že integrovanou RSS čtečku obsahuje například Firefox, Opera nebo nový Internet Explorer 7. Je to zcela logické, prohlížeč máte stejně pořád spuštěný a e-mailový klient slouží k příjmu zpráv, tak proč ne taky RSS zpráv.

V případě Firefoxu stačí zvolený kanál přidat mezi záložky. Objeví se nová položka, která pod sebou skrývá další menu. V něm jsou vidět poslední zprávy získané z konkrétního RSS.

RSS2

Pokud vám standardní firefoxí čtečka nevyhovuje, můžete sáhnout třeba po rozšíření Sage, které se chová jako přídavný panel do Firefoxu. Využívá přímo seznam kanálů v záložkách. Psali jsme o něm v samostatném článku.

Pokud jste příznivci prohlížeče Opera, můžete použít jeho integrovanou čtečku. Stačí klepnout na zvolený kanál a Opera se sama zeptá, jestli jej má přidat do menu Novinky. To se okamžitě přidá do horní lišty a můžete skrze něj číst všechny novinky. Ty jsou také automaticky kontrolovány.

RSS3

Závěr

Pokud chcete mít jistotu, že se dozvíte o všem, co se šustne, rozhodně nad RSS uvažujte. Překvapí vás, kolik vám dokáže uspořit času a budete kroutit hlavou nad tím, proč jste si čtečku nepořídili dřív. Můžu z vlastní zkušenosti říct, že se u počítače bez svých oblíbených kanálů cítím jako bez ruky.

Tento článek byl převzat ze serveru Root.cz.